25 let armády připomíná výstava

Autor: Viktor Meca

Výročí pětadvacetileté existence české armády před budovou Generálního štábu AČR na Vítězném náměstí v Praze připomíná výstava, kterou připravili pracovníci Vojenského historického ústavu. Symbolickým přestřižením pásky ji dnes zahájili náčelník Generálního štábu AČR armádní generál Josef Bečvář a ředitel Vojenského historického ústavu plukovník Aleš Knížek.

Autoři z Vojenského historického ústavu na výstavě představují čtvrtstoletí existence naší armády a její formování po rozdělení Československa v roce 1993.

„Během uplynulého období jsme proměnili naše ozbrojení síly v moderní profesionální armádu. Stali jsme se členy NATO a posléze i EU,“ zhodnotil 25 let české armády armádní generál Josef Bečvář a dodal: „Za cenu největších obětí jsme se podíleli na zahraničních misích NATO, EU i OSN. Kvalita a spolehlivost našich jednotek je vysoce hodnocena u našich spojenců. Doma jsme si získali důvěru profesionalitou i obětavou pomocí občanům při živelních pohromách. Stoupla vážnost vojenské profese a důvěra občanů v ozbrojené síly.“

50 výstav před hlavní armádní budovou

Dnešní expozice „25 let existence Armády České republiky“ je zároveň již padesátou výstavou, kterou mohla veřejnost před budovou Generálního štábu vidět. Jako první se zde v roce 2008 představily panely k 70. výročí mobilizace čs. branné moci 1938.

„Za to uplynulé období jsme prošli celým dvacátým stoletím. Dokázali jsme ukázat slavná výročí. Dokázali jsme ukázat, jaké milníky československé i české armády jsou klíčové pro nás vojáky, ale i pro lidi, kteří armádě pomáhali. Myslím si, že výstavy před Generálním štábem mají smysl, a doufám, že budou dál pokračovat,“ uvedl plukovník Aleš Knížek.

Při této příležitosti ocenil armádní generál Bečvář tři pracovníky Vojenského historického ústavu, kteří se na těchto výstavách nejvíce podíleli. Tomáš Kykal, Jindřich Marek a Adéla Zemanová obdrželi pamětní minci náčelníka Generálního štábu a ocenění Laudi Memorabilis.

Dobová i sooučasná technika

Slavnostního otevření se účastnili předseda Výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost Senátu František Bublan, předsedkyně Výboru pro obranu Poslanecké sněmovny Jana Černochová, první náměstek policejního prezidenta brigádní generál Martin Vondrášek, místopředseda Československé obce legionářské, válečný veterán brigádní generál v. v. Václav Kuchynka a další váleční veteráni a hosté. Veřejnost si mohla prohlédnout současnou i historickou vojenskou techniku a zbraně.