Výstava ke Dni ozbrojených sil na Vítězném náměstí v Praze

Autor: Miroslav Šindelář

Náčelník Generálního štábu Armády České republiky armádní generál Vlastimil Picek symbolickým přestřižením pásky zahájil ve středu 29. června další z řady výstav před budovou Generálního štábu. Tentokrát věnovanou Dni ozbrojených sil.

Expozice, která vznikla ve spolupráci Generálního štábu, Vojenského historického ústavu a odboru komunikace a propagace MO, mapuje zásadní momenty české vojenské historie od boje za státní samostatnost a národní svébytnost. Tedy od 1. světové války až po minulost zcela nedávnou.

Součástí vernisáže dnes byla i statická ukázka historického štábního automobilu Praga AV z roku 1936, který vojenští historici dopravili do Prahy z muzea v Lešanech na Benešovsku.

Pozvaným hostům i náhodným kolemjdoucím na pražském Vítězném náměstí určitě zlepšila náladu Ústřední hudba Armády České republiky. Frontman skupiny Kamelot Roman Horký navíc zazpíval píseň Afghánistán, kterou složil jako poděkování českým vojákům v zahraničních misích.

Generál Picek poděkoval v projevu autorům výstavy Karlu Strakovi, Tomáši Jaklovi i Jaroslavu Láníkovi za průřez historií, kterou výstava připomíná.

„Tato výstava se od všech předcházejících liší svým širokým časovým záběrem. Mým velkým přáním je, aby expozice připomněla skvělé vojenské kvality a bojové úspěchy našich předchůdců… Vrátit armádě zpět její prestiž a důstojné místo, jenž jí v naší společnosti právem náleží, bylo a je jedním z nejdůležitějších úkolů uplynulých dvou desetiletí,“ uvedl náčelník Generálního štábu AČR při vernisáži výstavy.