Česko-americké cvičení Sky Avenger prověří souhru s předsunutými leteckými návodčími

Autor: kpt. Tomáš Maruščák, TID 21. základny taktického letectva Čáslav

V Čáslavi se od úterý do středy konala první plánovací konference, na základě které bude vytvořen scénář mezinárodního cvičení Sky Avenger 2018. To se na 21. základně taktického letectva v Čáslavi uskuteční letos od 18. do 29. června.

Čáslavská základna bude hostit česko-americké cvičení

Za Vzdušné síly Armády ČR se do cvičení zapojí letouny JAS-39 Gripen a L-159 ALCA z čáslavské základny, dále vrtulníky Mil Mi-24, Mil Mi-35 a Mi-171 z 22. základny vrtulníkového letectva u Náměště nad Oslavou. Spojené státy americké do České republiky vyšlou stroje F-16 Fighting Falcon a přislíbena je také účast tankeru KC-135.

Program počítá s tím, že cvičení bude mít dva bloky. Dopoledne budou piloti létat podle komplexního scénáře, odpoledne bude zaměřené na manévrové vzdušné boje a úkoly přímé letecké podpory.

„Kromě manévrových vzdušných bojů a spolupráce s předsunutými leteckými návodčími bude cvičení zaměřené také na mise s komplexními scénáři,“ sdělil zástupce ředitele cvičení major Tomáš Merta. Právě tanker KC-135 využijí stíhači v rámci misí podle komplexního scénáře za koordinace všech cvičících (Composite Air Operations – COMAO) k doplňování paliva za letu.

Mezinárodní cvičení je výsledkem dlouholeté spolupráce s Nebraskou a Texaskou národní gardou. Celkem šest letounů F-16 se do společného výcviku zapojí z čáslavské základny.


  • Spolupráce mezi českou armádou a Nebraskou a Texaskou národní gardou vznikla v roce 1993, kdy jejím prvotním cílem bylo pomoci české armádě v přípravě ke vstupu do NATO.
  • V rámci letité spolupráce jsou pořádána společná cvičení v České republice nebo Texasu.
  • Výměna zkušeností probíhá také například v oblasti velení a řízení, kybernetické obrany, likvidace výbušných zařízení nebo ochrany proti zbraním hromadného ničení.