Vojáci mají za sebou nejtěžší etapu závodu Winter Survival 2018

Autor: Pavel Pazdera, mluvčí WS 2018

Fyzická námaha, nedostatek spánku, zima, neustálé promýšlení postupu mezi kontrolami a plnění vložených disciplín. Takovou podobu má zimní závod Winter Survival 2018. Tříčlenné armádní týmy se pohybují jak na sněhem pokrytých vrcholcích hor, tak po blátivých cestách v údolích. Velmi důležitou roli hraje strategie rozložení sil a doplňování energie.

Během třídenní vytrvalostní etapy vojenské a policejní týmy nejprve absolvovaly zrychlený přesun od Ovčárny pod Pradědem přes vrchol Malý Děd, Videlské sedlo do Šumné u Bělé pod Pradědem. Součástí přesunu byl také dvoukilometrový měřený terénní sjezd. Poté byla na programu disciplína „navaž spojení“. V rámci ní musel každý tým jednoho svého člena vytáhnout na laně do třicetimetrové výšky v korunách stromů, kde poté vyměnil baterii ve vysílačce a navázal spojení s pořadateli.

„Tento úkol se nám moc nepovedl. Kolegu jsme nahoru tahali přes kladkostroj pomocí džimarů, což nám dlouho trvalo,“ uvedl kapitán týmu Agentury logistiky kapitán Michal Pech. Akce jim trvala skoro 6 minut. Přitom nejlepším časem bylo 1:19 minut, kterého dosáhli vojáci ze 72. mechanizovaného praporu Přáslavice. První mrazivou noc po vysilujícím více než dvacetikilometrovém přesunu prožili vojáci na Šumné.

Terénem urazili přes 80 kilometrů

Až do středy se pak vojáci s kompletní výbavou pro přežití pohybovali po hřebenech Hrubého Jeseníku a při tom zdolávali skalní stěny, překonávali říční rokle a vodní toky, absolvovali biatlonový závod, poskytovali první pomoc a transportovali zraněné, stříleli na terče z útočné pušky Bren a pistole Phantom či vedli boj s nepřítelem o bunkry bývalého pohraničního opevnění. Celkem urazili přes osmdesát kilometrů členitým terénem a v lese strávili i druhou noc.

„Závod je velmi zajímavý, pestrý na různé disciplíny. Jen kdyby byl sníh i v nižších polohách. Běhat po kopcích se zátěží, kterou umocňují ještě skialpy a lyžařské boty připevněné na batozích, je velmi vysilující,“ zhodnotil průběh závodu nadrotmistr Jakub Havel ze 14. pluku logistické podpory Pardubice.

Dvě družstva odstoupila

Fyzicky a psychicky nejnáročnější disciplínou závěrečné části třídenní etapy této armádní soutěže byla disciplína nazvaná nahoru a dolů po skalních překážkách. Úkolem hlídek bylo nejprve zdolat poměrně dlouhý úsek ve skalní stěně ferratovým způsobem, poté překonat lanové přemostění a slanit z čtyřicetimetrové skály. „Ferrata mě překvapila. Její zdolání bylo obtížné,“ konstatoval poručík Martin Hejda z družstva vzdušných sil.

Podle průběžných výsledků armádní soutěže Winter Survival 2018 jsou zatím favority družstva 26. praporu pěchoty v Spittal an der Drau (Rakousko), 7. mechanizované brigády Hranice a Agentury logistiky ve Staré Boleslavi. Ze závodu odstoupily týmy 15. ženijního pluku Bechyně a 43. výsadkového praporu Chrudim.

Závod, který organizuje Univerzita obrany v Brně, končí ve čtvrtek paralelním slalomem na sjezdovce Ski arény ve Vrbně pod Pradědem a orientačním během.

Winter Survival 2018, 3.den. - Winter Survival 2018, 3.den

Autor: Univerzita obrany Brno

Nahrává se přehrávač videa ...