Armáda » Informační servis » Zpravodajství » Vážení přátelé,

Vážení přátelé,

18.4.2012 • 20. duben 2012 je dnem, kdy náčelník Generálního štábu Armády České republiky armádní generál Vlastimil Picek zahájí před historickou budovou Generálního štábu AČR další z panelových výstav, tentokrát ke 20. výročí rozvinutí československého praporu mírových sil Organizace spojených národů na území bývalé Jugoslávie pod názvem „UNPROFOR České vzpomínky 1992 – 1995.“

Tato druhá výstava letošního roku, která vznikla ve spolupráci Generálního štábu AČR s Vojenským historickým ústavem a Odborem komunikace a propagace MO mapuje působení našeho praporu na chorvatském území v rámci tzv. sektoru JIH především s vojáky Francie, Kanady, Keni a Jordánska. Další naši vojáci potom například poznávali krvavý obraz této války jako vojenští pozorovatelé OSN v Bosně.

Vážení přátelé,

Měli jsme v roce 1992 minimum zkušeností s mírovými misemi OSN. Jen na pár jednotlivců, kteří předtím působili v Angole a Namibii v roli vojenských pozorovatelů. Proto si zaslouží obdiv a uznání všichni ti důstojníci z tehdejší Správy zahraničních vztahů Generálního štábu a výcvikového střediska pro mírové operace OSN v Českém Krumlově, kteří jednotku pro misi připravovali.

Čas neúprosně plyne a včerejší události se rychle stávají událostmi historickými. Nezapomínejme proto ani na veterány mise UNPROFOR, kteří navíc sehráli významnou, i když stále trochu opomíjenou roli při startu našeho integračního procesu do řad Severoatlantické aliance. Napsali rozhodně cennou a důstojnou kapitolu české vojenské historie a zaslouží si naše uznání, pozornost a poděkování.

 

 

Autor: Mira Třebická, komunikační manažerka náčelníka Generálního štábu Armády České republiky

Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.

Autor: Mira Třebická, komunikační manažerka náčelníka Generálního štábu Armády České republiky