„Týden s armádou“ přijíždí do Žatce

Autor: Jana Deckerová

V pondělí 11. června se Armáda České republiky představila prostřednictvím vojáků 4. brigády rychlého nasazení na náměstí v Žatci. Za resort obrany přijeli všechny příznivce českých vojáků pozdravit ministr obrany Alexandr Vondra a první zástupce náčelníka Generálního štábu generálmajor Miroslav Žižka.

Po Benešově a Třebíči zavítala Armáda České republiky v rámci projektu „Týden s armádou“ do Žatce. Ten je zároveň nerozlučně spojený s jedním z elitních útvarů Armády České republiky – 4. brigádou rychlého nasazení (4. brn). Proto záštitu nad žateckým týdnem plný armády převzali starostka města Žatec Zdeňka Hamousová a velitel 4. brn plukovník Miroslav Hlaváč.

Swingové tóny Big Bandu Ústřední hudby AČR a vojenská bojová vozidla Pandur přímo před radnicí dávaly tušit dnešním návštěvníkům města, že náměstí Svobody v Žatci bude po celé odpoledne patřit Armádě České republiky.

„Jsem velmi ráda, že vás mohu přivítat u nás v Žatci,“ řekla v úvodu starostka města Žatec organizátorům projektu resortu obrany Zdeňka Hamousová. „Ten je sice spojen s naším zeleným zlatem – chmelem, ale já dodávám, že u nás k zelenému zlatu patří i Armáda České republiky, právě prostřednictvím vojáků 4. brigády rychlého nasazení. Spolupráce s nimi je totiž vždy perfektní, a to i během celého roku.“

Tato slova velmi uvítal i ministr obrany Alexandr Vondra. „Jsem velmi rád, že tento projekt se postupně dostává do povědomí našich občanů, a některá další města sama projevila zájem, aby přivítala české vojáky se svojí technikou přímo na náměstí mezi lidmi.“

„Je důležité si uvědomit, že vojáci Armády České republiky nejenže plní své závazky v zahraniční misi v Afghánistánu, ale jejich prvořadým úkolem je ochrana, ale i obrana naší země a našich občanů,“ podotkl generálmajor Miroslav Žižka. „Již několikrát prokázali, zvláště v krizových okamžicích při povodních, že dokážou nejenom pomoci při odstraňování jejích následků, ale mají na kontě i mnoho zachráněných lidských životů,“ doplnil generál Miroslav Žižka.

Přímo na náměstí pak proběhlo vyhlášení výsledků výtvarné soutěže dětí z žateckých mateřských škol. „Sešlo se nám přes 260 výtvarných prací a věřte, že rozhodování o vítězích bylo těžké,“ informovala starostka Zdeňka Hamousová.

Oceněno bylo celkem dvaadvacet dětí, nejmladší byla tříletá Barunka Ullrychová z MŠ Otokara Březiny. „Velmi mě její práce překvapila, protože se dotkla velmi aktuálního tématu elektronického boje, což je možná směr, kterým se bude ubírat příští válečný konflikt,“ konstatoval generál Žižka. Udělena byla i jedna kolektivní cena - týmová práce třídy Kuřátek dětského kolektivu z MŠ U Mašinky.

Pak už taktovku převzali vojáci 4. brigády rychlého nasazení a pod vedením četaře Jana Ducára z žateckého 41. mechanizovaného praporu předvedli všem návštěvníkům na náměstí ukázku bojového umění MUSADO.

Výcvikem služebních psů se blýskli armádní kynologové Vojenské policie a představila se i Miss Azalea majorka Magda Dvořáková.

Armádní sportovní centrum DUKLA reprezentovali sáňkaři František Halíř – účastník ZOH 1968, který se i nadále účastní seniorských závodů u nás i v zahraničí, ale představili se i současní olympionici Lukáš a Antonín Brožovi.

Děti i dospělí si pak mohli zblízka prohlédnout dva kolové obrněné transportéry Pandur, jedno upravené ve zdravotnické verzi.

Zájemci si vyzkoušeli svou zručnost v soutěži sborky – rozborky samopalu Sa-58, který armáda postupně nahrazuje modernější útočnou puškou. Děti se mohly vyfotit s „hejkalem“ a k vidění po celý týden bude i výstava fotografií Miroslava Lopatáře „1. jednotka AČR OMLT – Wardak, Afghánistán“.

„Dnes proběhnul první den zahájení, ale už zítra je připraven komponovaný program pro školy v Městském divadle Žatec,“ informuje Radek Komoráš z odboru komunikace a propagace MO. „Od rána se představí vojáci 4. brigády rychlého nasazení s praktickou ukázkou činnosti chemického průzkumu, vybavením příslušníků praporního obvaziště a nebude chybět ani ukázka poskytnutí první pomoci.“

Součástí programu bude výstava fotografií a projekce dokumentu „Příběh – česká stopa v Kosovu“ autora Jiřího Hokůva, vojenského fotografa a kameramana z odboru komunikace a propagace s následnou besedou.