Týden s armádou v Žatci

Autor: Petr Ballek, odbor komunikace a propagace

Praktické ukázky výcviku vojáků a jejich výzbroje, techniky a výstroje, tematické výstavy ze zahraničních misí Armády České republiky, promítání filmových dokumentů a besedy s jejich účastníky, ale také setkání s osobnostmi vojenského sportu, projekce celovečerního filmu Lidice nebo výtvarná soutěž na armádní téma pro děti z místních mateřských škol.

To všechno je připraveno v rámci Týdne s armádou, jenž se uskuteční od 11. do 17. června 2012. Jednotlivé akce se uskuteční na náměstí Svobody, v Městském divadle Žatec a v areálu letního kina. Žatec, město s novodobou vojenskou posádkou od roku 1935, se tak po Benešově a Třebíči stává třetím hostitelem této ojedinělé prezentace české armády.

„Smyslem projektu je nechat nahlédnout všechny zájemce pod pomyslnou pokličku práce a běžného života našich vojáků, a to jak u nás doma, tak v zahraničních operacích,“ říká Petr Ballek, projektový PR manažer odboru komunikace a propagace Ministerstva obrany ČR. „Při jeho přípravě spolupracujeme s příslušníky žatecké 4. brigády rychlého nasazení, Krajským vojenským velitelstvím Ústí nad Labem, Posádkovým velitelstvím Praha, Armádním sportovním centrem DUKLA a dalšími složkami resortu MO. Významný dík však patří i Městskému úřadu v Žatci, pracovníkům zdejšího divadla, informačního střediska a ředitelům škol, bez jejichž podpory bychom se rovněž neobešli. Všude se setkáváme s kladným ohlasem a velmi profesionálním přístupem.“

Zahájení 11.6.2012 v 15.00 hodin na náměstí Svobody v Žatci

Bezprostředně před slavnostním zahájením Týdne s armádou zahraje na náměstí Svobody v rytmu swingu Big Band Ústřední hudby AČR se zpěvačkou Vladimírou Patákovou. Oficiálního zahájení se ujme ministr obrany Alexandr Vondra, starostka města Zdeňka Hamousová a velitel 4. brigády rychlého nasazení plukovník gšt. Miroslav Hlaváč.

Následovat bude vyhlášení výsledků výtvarné soutěže dětí mateřských škol Naše armáda, ukázka bojového umění MUSADO a výcviku služebních psů. Dále se představí česká Miss Azalea majorka Magdalena Dvořáková a mažoretky ZUŠ Žatec. O projektu pro děti a jejich rodiče Odznak všestrannosti olympijských vítězů pohovoří bývalý armádní sportovec a účastník zimních olympijských her v roce 1968 v jízdě na saních František Halíř. Zájemci si budou moci vyzkoušet zručnost při sborce a rozborce samopalu, případně si odnést svou fotografii coby „hejkala“, což je označení pro maskovací oděv odstřelovačů. Na závěr zazní písničkové hity v podání skupiny Slovakia rewiwal band.

Vzdělávací a informační pořady pro děti a mládež

V následujících dnech kromě středy jsou na dopoledne připraveny pro žáky a studenty vzdělávací a informační pořady v divadle.

„V úterý po ukázkách činnosti, výzbroje a výstroje vojenských chemiků a zdravotníků zde bude promítán film z dílny odboru komunikace a propagace MO „Příběh – česká stopa v Kosovu“. Tento dokument je velmi vyhledávaným na portále YouTube na TVarmy.cz,“ říká hlavní organizátor žateckého Týdne Radek Komoráš.

Ve čtvrtek se tu uskuteční premiéra filmu „105“ o osudech lidických dětí, jejichž tragédii před 70 lety si v těchto dnech připomínáme. Úvodní besedy se zúčastní tvůrci snímku Jiří Hokův a Jana Deckerová, hlavní představitel hrané části Andrej Snovak a hudební skladatel Vladimír Kirikov.“

Zajímavý program je pro veřejnost nachystán na středu v letním kině. Návštěvníci zde uvidí další ukázky z činnosti vojenských profesionálů – osvobození rukojmích, MUSADO, vojenské lezení. Některé věci si budou moci zájemci z publika sami vyzkoušet. Odměnou jim pak bude porce vojenského guláše připraveného na místě v polní kuchyni.

V Základní škole Komenského alej dopoledne proběhne zábavný pořad S nadsázkou i bez, kde se posluchači seznámí s mistrem světa v hodu diskem a stříbrným olympionikem z roku 1980 Imrichem Bugárem. Odznak všestrannosti olympijských vítězů zde představí majorka Magdalena Dvořáková a o dobrou náladu se postará zpěvák a imitátor Libor Petrů. Vyvrcholením středečního programu bude bezplatné promítání filmu Lidice v letním kině.

V pátek 15. června 2012 se v městském divadle studenti mj. seznámí s prezentací AČR na sociálních sítích Facebook, YouTube a Flickr.

Podrobný program Týdne s armádou v Žatci naleznete rovněž na www.divadlozatec.cz.

Kontaktní osoba: Radek Komoráš, odbor komunikace a propagace MO, tel: 602 587 372