Armáda » Informační servis » Zpravodajství » Týden s armádou v Třebíči

Týden s armádou v Třebíči

18.5.2012 • Podruhé v krátké době se uskuteční prezentační akce Armády České republiky a dalších složek resortu MO nazvaná Týden s armádou. Po Benešově se stává místem prezentace armády Třebíč, která není tradiční vojenskou posádkou. Přesto povědomí o armádě v tomto místě je zejména proto, že nedaleko v Náměšti nad Oslavou sídlí letecká základna AČR, a to už dlouhých třiapadesát let.

Prezentační akci Týden s armádou pořádá ve dnech 21. až 26. května 2012 na třebíčském Karlově náměstí odbor komunikace a propagace MO právě ve spolupráci s 22. základnou letectva Náměšť nad Oslavou, dále s Krajským vojenským velitelstvím Jihlava, Univerzitou obrany Brno a s dalšími složkami resortu MO. Díky podpoře Městského úřadu v Třebíči a jeho institucí mohli organizátoři připravit pro třebíčský Týden s armádou bohatý program, ve kterém se zájemcům netradičním způsobem přiblíží život a práce současných profesionálů Armády ČR.

Týden s armádou v Třebíči

Tematické výstavy, výtvarná soutěže pro děti, promítání filmových dokumentů ze zahraničních misí, ukázka výstroje našich vojáků nebo promítání celovečerních filmů. To vše a ještě mnoho dalších lákadel je připraveno pro občany a návštěvníky Třebíče, kteří se chtějí o životě a práci příslušníků Armády České republiky dovědět něco víc. „Pilotní projekt této akce startoval v dubnu letošního roku v Benešově, dnes jsme v Třebíči a bude pokračovat i v dalších českých městech,“ říká Petr Ballek, projektový PR manažer odboru komunikace a propagace Ministerstva obrany ČR. „Smyslem celého projektu je nechat nahlédnout všechny zájemce pod pomyslnou pokličku práce a běžného života našich vojáků nejen u nás doma, ale i v zahraničních misích.“

Akce bude slavnostně zahájena v pondělí 21. května 2012 ve 14.00 hodin na Karlově náměstí. Součástí programu bude moderovaná přehlídka vojenských uniforem a ukázka bojového umění MUSADO. Představí se také vojenská hudba a třebíčská taneční skupina M-Style.

Na náměstí pak budou po celý týden vystaveny fotografie „Afghánské momentky“; jejichž autorem je četař Radek Venglář, který působil v roce 2010 v českém provinčním rekonstrukčním týmu v afghánském Lógaru. Dále je připravena prezentace činnosti 22. základny letectva z Náměště nad Oslavou, Univerzity obrany Brno, Vojenského historického ústavu, Aktivní zálohy AČR, ukázky výcviku služebních psů a přehlídka historické vojenské techniky Veteran Car Club Třebíč.

“Považujeme za důležité představit veřejnosti třeba práci aktivních záloh. Jejich příslušníci se až tři týdny v roce věnují vojenskému výcviku, ve zbytku času vykonávají své civilní povolání. Kombinují tak dvě kariéry: vojenskou a civilní,“ říká Petr Ballek „V případě potřeby jsou jednotky aktivních záloh na základě rozhodnutí vlády nasazeny do akce. Jejich typickými úkoly jsou pomoc při živelních pohromách a ostraze objektů důležitých pro obranu státu v případě zhoršení bezpečnostní situace. Jednotky aktivních záloh se ve velkém rozsahu úspěšně účastnily záchranných prací při katastrofických povodních například v letech 2002 a 2010. Jsou to lidé, kteří nehledí na svůj osobní čas a často i finance a věnují se činnostem, které jsou prospěšné všem občanům.“

Týden s armádou v Třebíči

Pro školy se uskuteční projekce filmových dokumentů o českých vojácích nasazených v zahraničních operacích; se studenty budou besedovat jednak tvůrci těchto dokumentů, a jednak vojáci o svých autentických zážitcích a zkušenostech z mise ISAF v Afghánistánu. Pro žáky základních škol je připravena výtvarná soutěž. Zajímavou prezentaci připravili piloti z 22. základny letectva, kteří představí svoji výstroj s mnoha zajímavými technickými doplňky.

V pondělí 21. května a ve čtvrtek 24. května 2012 vždy v 16.00 hodin budou v prostorách Městské knihovny Třebíč bezplatně promítány celovečerní filmy Lidice a Tobrúk, na jejichž vzniku se Ministerstvo obrany ČR podílelo.

V pátek 25. května 2012 od 11.30 do 12.20 hodin bude pro studenty Gymnázia a Střední odborné školy v Moravských Budějovicích uspořádán informativní blok o prezentaci sociálních sítí AČR s názvem „Armáda je na síti“.

Prezentace Armády České republiky na Vysočině bude zakončena v sobotu 26. května 2012 od 14.00 hodin vzpomínkovým setkáním v obci Rešice k uctění památky plukovníka in memoriam Adolfa Opálky, který se v roce 1942 společně s dalšími parašutisty podílel na přípravě atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha.

Podrobný program Týdne s armádou v Třebíči naleznete na www.army.cz a na www.lznamest.army.cz.

Soubory ke stažení

Plakát - Týden s armádou v Třebíči 1128 kB

Soubory ke stažení

Třebíč pro školy 609 kB

 


Odkazy:


 Autor: Michaela Stehlíková, odbor komunikace a propagace

Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.

Autor: Michaela Stehlíková, odbor komunikace a propagace