Týden s armádou v Litoměřicích pokračuje, v hlavní roli jsou pyrotechnici a vojenští potápěči

Autor: Michaela Zacharová

Pyrotechnické vybavení, potápěčská výstroj, odminovací komplet BOŽENA. To vše bylo na programu v úterý v prostorách Hradu Litoměřice.

Včerejší program v Litoměřicích patřil vojákům ze 152. ženijního praporu a samostatné záchranné roty Rakovník. „Jsem velmi ráda, že jsme se opět mohli zúčastnit programu Týdne s armádou a předat dětem své zkušenosti,“ uvedla poručice Tereza Mazačová, která provázela celým úterním programem. Děti se dozvěděly zajímavé informace o činnosti jednotky EOD, náročné práci pyrotechniků, nechyběla ani názorná ukázka zkoušky pyrotechnického ochranného oděvu. „Nemůžu se pořádně pohybovat,“ prohlásil učitel ze Základní školy B. Němcové, který si oblek na vlastní kůži vyzkoušel.

Neméně zajímavá byla pro děti prezentace o speciálním odminovacím zařízení BOŽENA. „Z kolika součástek se skládá stroj?“ I na takové otázky odpovídal rotný Lukáš Hoch.

Spoustu zvídavých otázek si vyslechli zkušení vojenští potápěči četař Jan Matl a desátník Václav Sidorjak ze samostatné záchranné roty Rakovník, kteří poutavě povídali o své profesi a představili své vybavení. „Nedokázal jsem se sám postavit,“ zmínil Dominik ze ZŠ Masarykova. „Musí to být těžká práce,“ doplnil František, který si vyzkoušel celý potápěčský oblek.

Vzhledem k současné povodňové situaci nechyběly ani dotazy týkající se zapojení do záchranných prací. „Jsme samozřejmě v pohotovosti,“ konstatoval major Tomáš Hurta, náčelník štábu 152. ženijního praporu, po ukončení úspěšného dopoledního programu pro děti.