Na cvičení Ample Strike ukázal 74. lehký motorizovaný prapor z Bučovic flexibilitu i další dovednosti

Autor: rtm. Lucie Stehlíková 74. lmopr Bučovice

Ve dnech 2. až 14. září probíhá mezinárodní cvičení Ample Strike 2018, kterého se také účastní vojáci 74. lehkého motorizovaného praporu Bučovice (lmopr). Jedním z hlavních cílů byla koordinace vzdušné palebné podpory, dělostřelecké podpory a pozemních manévrových jednotek. Cvičení probíhá na území České republiky a naši vojáci z 3. pěší roty a roty zbraní se pohybují na Libavé a na 22. základně vrtulníkového letectva Sedlec, Vícenice.

Splnit bojový úkol - to je hlavní pro 3. pěší rotu, kdy v sestavě družstva je přidělen letecký návodčí. Na základě úkolu jednotka provede propátrání zalesněného nebo otevřeného cílového objektu, kde se nachází skladiště zbraní, dojde ke zničení a obsazení. Jednotka si v té chvíli procvičí taktické dovednosti s nepřítelem, který disponuje těžkou technikou.

„Ample Strike je pro naši jednotku obrovskou zkušeností, velící prvky si zde rozvíjí jazykové dovednosti. Cvičení je velmi náročné z hlediska koordinace velení a spolupráce s leteckým návodčím,“ řekl velitel 3. pěší roty kpt. V.N.

Dělostřeleckou podporu zajišťuje minometná četa 74. lmopr, kdy pro efektivní splnění úkolu je velmi důležitá přesná a rychlá komunikace mezi spojařem minometné čety a leteckým návodčím v anglickém jazyce podle standardů NATO. „Četa si vyzkoušela plnit palebné úkoly standardním, ale také nestandardním způsobem, a to z důvodu plnění úkolu s návodčím. A právě zde byla využita naše flexibilita a nabyté dovednosti z předchozích výcviků,“ dodal velitel minometné čety por. R.S.