Letošní Ample Strike skončil. Navštívila ho americká i rakouská delegace

Autor: tiskové středisko AMSE 18 a Jana Samcová

V pátek 14. září skončila hlavní výcviková část cvičení Ample Strike. Všechny zahraniční stroje postupně odletěly zpátky na své domovské základny a během pátku se bude přesouvat technika a materiál z operačních prostorů zpět do posádek. Rozloučit se s vojáky a poděkovat za účast na cvičení přijel také americký generál Michael T. McGuire.

Na několika místech České republiky probíhalo do včerejšího dne mezinárodní vojenské cvičení Ample Strike. Zapojilo se do něj zhruba 1200 vojáků z 19 armád. Cvičení bylo zaměřeno především na výcvik předsunutých leteckých návodčích. Nedílnou součástí byl i rozvoj schopností útvarů AČR v poskytování podpory hostitelskou zemí zahraničním jednotkám při vedení činnosti na území České republiky. V letošním roce se navíc uskutečnila certifikace osádek vrtulníků zařazených do takzvaných „HELI Units“ určených pro Visegrád Battlegroup.

Americký generál

Do Náměště se ve čtvrtek 13. září vypravil také americký generál Michael T. McGuire, kterého historií a úkoly vrtulníkové základny provedl zástupce velitele plukovník Miroslav Svoboda. Cvičení Ample Strike mu popsal řídící cvičení plukovník Zdeněk Gabriel. Po té se americká delegace odebrala na prohlídku letecké techniky 22. základny vrtulníkového letectva a do stanového městečka, kde měl své zázemí personál letounů F-16.

„Těší mě velký zájem domácích a zahraničních návštěv, které se přijely podívat na cvičení. Svědčí to o vysoké profesionalitě, kterou jsme získali respekt nejen u aliančních partnerů,“ uvedl Gabriel, který ve středu ve výcvikovém prostoru Boletice popisoval průběh cvičení rakouské delegaci vedené brigádním generálem Jawurkem.

Návštěva strakonického útvaru

Prohlídce výcvikového prostoru předcházela návštěva 25. protiletadlového pluku ve Strakonicích. Na půdě jihočeského útvaru je přivítal zástupce velitele plukovník Jaroslav Daverný a náčelník štábu podplukovník Vlastimil Hujer. Během praktických ukázek si rakouští důstojníci prohlédli vojenskou techniku a dozvěděli se, jak probíhá výcvik vojáků. Představen jim byl například protiletadlový raketový komplet RBS-70, prohlédli si přepravní prostředky, průzkumné radiolokační čidlo ReVISOR nebo místo řízení palby RACCOS. Prezentován jim byl i systém výcviku u protiletadlového raketového komplexu 2K12 KUB.