Vojenský kaplan ze Slatiny n. Z. bude skákat padákem

Vojenský kaplan ze Slatiny n. Z. bude skákat padákem

14.9.2009 Rychnovský deník

Sedmačtyřicetiletý Leoš Halbrštát slouží od července u výsadkového praporu v Chrudimi. Ačkoliv má za sebou tvrdý výcvik, není klasickým vojákem, ale je jedním z dvaadvaceti duchovních v armádě.

Rychnov nad Kněžnou/ Devatenáct vojenských kaplanů z celé ČR nemohlo chybět na bohoslužbě v kostele sv. Havla, kde byl jejich nový kolega Leoš Halbrštát oficiálně vyslán do duchovní služby v armádě.
Otec čtyř dětí bydlí ve Slatině nad Orlicí a svým vyznáním patří pod rychnovskou římskokatolickou farnost. Protože však v armádě zastává nejen svou církev, ale i všechny ostatní, které se na duchovní službě podílejí, světskou událost vedli královéhradecký biskup Dominik Duka a synodní senior Joel Ruml z Ekumenické rady církví ČR.
„Do roku 1989 byla jakákoliv činnost v církvi ilegální, takže až po revoluci jsme s manželkou klasickým způsobem vystudovali teologii. Již tehdy jsem chtěl být trvalým jáhnem a fungovat pro církev, ale tehdy jsem ještě nebyl dostatečně věkově zralý. Vysvěcení se totiž dělá až po pětatřicátém roce,“ zavzpomínal nový vojenský kaplan, který dlouhá léta živil početnou rodinu jako podnikatel.
„Teď přišla doba, kdy tři nejstarší děti odlétly z rodného hnízda, doma zůstalo poslední, což pro mne byla i příležitost opět začít působit v církvi. A protože jsem trochu jiný než ostatní, věnuji se potápění, motokrosu a bojovým uměním, oslovila mne armáda. Tři roky jsem se připravoval v jáhenské formaci na biskupství a v aktivních zálohách, takže jsme věděl, do čeho jdu,“ komentoval svou přípravu Leoš Halbrštát, který začátkem dubna nastoupil do základního vojenského kurzu, kde absolvoval tříměsíční výcvik ve Vyškově. Na jáhna byl vysvěcený 28. června již jako voják profesionál.
„Po bohoslužbě vyslání jsem již plně použitelný vojenský kaplan. Od července jsem nastoupil k výsadkovému praporu do Chrudimi, takže patřím pod čtvrtou brigádu rychlého nasazení,“ pochlubil se hrdě.
Právě pro elitní skupinu, hrot kopí, jak si chrudimští paragáni říkají, jsou vojenské zahraniční mise zcela běžné. „To mne v žádném případě nemine, protože misí je hodně a kaplanů v armádě jen dvaadvacet. Když to nebude příští rok v pololetí, tak stoprocentně následující rok na jaře, protože vyjíždí celý náš prapor,“ předpověděl si téměř jistou budoucnost budoucí paragán.
„Zatím jsem ještě neskákal s padákem, protože jsem v přípravě, ale čeká mne to. V našem kaplanském sboru tak budeme tři výsadkáři. Hlavní vojenský kaplan Jan Kozler, Martin Vařeka, který je teď v Afganistanu, a já. Ode mne se to však očekává jako samozřejmost, protože jsem jako jediný na výsadkovém místě,“ bilancoval profesionál, kterého neohrožení výsadkáři přijali velmi srdečně.
„Protože elitní vojáci prošli skutečně tvrdými a náročnými bojovými akcemi a jsou dlouhodobě odloučeni od rodin, mají k Bohu a kaplanům velice blízko. Náš vzájemný vztah je proto velmi dobrý,“ dodal kaplan–paragán.