Texasany čeká na čáslavské základně dvoutýdenní cvičení

Texasany čeká na čáslavské základně dvoutýdenní cvičení

12.9.2009 Kutnohorský deník

Texaští letci mají k České republice blízko. V tomto americkém státě totiž žije více než milion lidí s českými kořeny.

Čáslav/ Cvičení Squadron Exchange přivedlo na 21. základnu taktického letectva v Čáslavi piloty a personál texaské Národní gardy.
Lone Star Gunfighters, neboli pistolníci osamělé hvězdy, hlásá nápis na směrovkách „ef šestnáctek“. Piloti z Texasu se hlásí k tradicím. Důkazem je i nezbytný „pistolnický“ pozdrav imaginárními kolty před startem.
Na čáslavskou základnu dorazili příslušníci vzdušných sil texaské Národní gardy, aby zde společně se svými hostiteli z 21. základny taktického letectva čtrnáct dní pilně trénovali v rámci cvičení Squadron Exchange.
„Do Čáslavi nám to trvalo dohromady dvanáct a půl hodiny, po mezipřistání v Marylandu jsme letěli už přímo Tankovalo se za letu,“ osvětlil cestu amerických pilotů John Nichols, velitel vzdušných sil Americké národní gardy.
Přestože texaští pistolníci nejsou hosty v Evropě poprvé, před čtyřmi lety trénovali například v Polsku, pobyt v Čechách je trochu zvláštní.
„Máme k Čechům a vaší zemi docela blízko, vždyť v Texasu žije více než milion lidí s českými kořeny,“ konstatoval s úsměvem John Nichols. Středečního výcvikového dne se zúčastnil také současný velitel českých vzdušných sil Jiří Verner, bývalý velitel čáslavské základny. Na otázku, zda se mu po Čáslavi nestýská, odpověděl s humorem: „Kdepak, nestýská, jenom každý večer brečím!“
„Zatím ještě mohu létat, teprve až tohle nebude možné, začne se mi stýskat doopravdy,“ dodal vzápětí už o poznání vážněji Jiří Verner.