Konference v Hradci Králové představila zdravotnickou péči ve válečných oblastech

Autor: Michal Voska

Třetí ročník konference zaměřující se na problematiku poskytování všech úrovní zdravotnické péče nejen v rizikových oblastech, ale i v oblastech postiženými katastrofou, se uskutečnil v Hradci Králové. Cílem bylo předat zkušenosti odborné veřejnosti, vojenským lékařům a záchranářům. Záštitu nad konferencí převzal mimo jiné i ředitel Agentury vojenského zdravotnictví AČR brigádní generál MUDr. Zoltán Bubeník a děkan Fakulty vojenského zdravotnictví MUDr. Pavel Boštík.

První pomoc v boji představuje náročné nasazení vojenských zdravotníků a lékařů v řadě nebezpečných oblastí. Pro posluchače tak byla připravena řada přednášek zejména od odborníků z řad vojáků, kteří mají přímé zkušenosti z válečných oblastí. Ti předali svým kolegům a kolegyním cenné zkušenosti nejen o příjmu většího počtu raněných, ale také i o následné péči, která se nesmí podceňovat. Součástí konference byla i řada doprovodných výstav, mimo jiné výstava Ten druhý život zachycující autentické příběhy českých vojáků, či autogramiáda stejnojmenného vojenského zápisníku, který v nedávné době pokřtil ministr obrany Martin Stropnický.

Úvodní přednáškou provázel praporčík Jaroslav Duchoň, zdravotnický záchranář AČR a vedoucí vzdělávacího střediska pro přípravu CLS - 25. protiletadlového raketového pluku Strakonice. Praporčík absolvoval mise v Afgánistánu a Mali v letech 2008, 2010 a 2015, kde působil na pozici zdravotníka ROLE 1, zdravotníka průzkumného odřadu a lektora pro výcvik nezdravotnického a zdravotnického personálu. Ve své odborné přednášce se zaměřil zejména na výuku taktické a bojové medicíny v systémech TECC a TCCC.

Urgentní hromadný příjem

Následovala řada dalších přednášek, mimo jiné podplukovníka Martina Oberreitera, bývalého náčelníka 6. polní nemocnice v letech 2011 – 2015. Podplukovník Oberreiter přednášel o svém působení na misi v Afghánistánu, kde byl jednou na pozici chirurga náčelníka urgentního příjmu, dvakrát na pozici velitele 1. a 11. polního chirurgického týmu. Praxi získal ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové. Je absolventem kurzů a stáží v USA, Irsku, Velké Británii, Francii, Rakousku. V současné době pracuje ve Vojenské nemocnici v Brně na pozici zástupce primáře a je nositelem nejvyššího resortního vyznamenání Záslužného kříže 3., 2. a 1. stupně za záchranu života a za velení.

Závěr z vojenského působení patřil nrtm. Petře Dvořákové, zdravotnické záchranářce AČR působící v Agentuře vojenského zdravotnictví v Hradci Králové u 7. polní nemocnice. Od května 2017 absolvovala zahraniční misi spolu s 20. polním chirurgickým týmem. Ve své přednášce se zabývala problematikou hromadného příjmu raněných (MASCAL) a přípravou zdravotnického týmu pro tyto situace. V Afghánistánu se s tímto urgentním hromadným příjmem setkala několikrát, mimo jiné i po velkém bombovém útoku v Kábulu, při kterém zahynulo několik stovek osob.