Do cvičení Ebonite Javelin 2017 se zapojila i jednotka Aktivní zálohy. Plnila kurz přežití

Autor: rtm. Lucie Gallová

Až do pátku 10. listopadu ve vojenském výcvikovém prostoru Hradiště trvá cvičení 73. tankového praporu Ebonite Javelin 2017. Účastní se ho 360 vojáků, včetně příslušníků Aktivní zálohy tankové roty 73. tankového praporu, dále příslušníci 142. praporu oprav a četa dekontaminace 312. praporu radiační, chemické a biologické ochrany z Liberce. Po železnici kromě nich přijelo i 120 kusů techniky.

TANKISTÉ SE TÉMĚŘ PO DVACETI LETECH VRÁTILI NA DOUPOV

Cílem cvičení, které bylo završením výcvikového roku 73. tankového praporu, byly bojové střelby z tanků T-72M4CZ a bojových vozidel pěchoty BVP-2 u manévrových jednotek a odborně taktická cvičení u zabezpečovacích jednotek.

Jako první do výcvikového prostoru Hradiště přijely právě zabezpečovací jednotky, které vybudovaly stanový tábor s ubytovacími prostory, sociální zařízení a kuchyni s polní jídelnou. Výstavbu tábora ale značně komplikovalo extrémní počasí, které před několika dny zasáhlo celou Českou republiku.

Jednotky se slaďovaly

První týden výcviku praporu byl ve znamení slaďování jednotek a přípravy k provedení bojových střeleb s použitím ostré munice. Příslušníci tankových rot a mechanizované roty se tak zaměřili na opakování obsluhy zbraňových systémů bojových vozidel a tanků. Všechny jednotky poté střílely z ručních zbraní a házely ručním granátem.

Cvičení však prověřilo také umění řidičů, kteří absolvovali řízení bojových vozidel pro ně v neznámém terénu. Po té se cvičení překlopilo do etapy přípravy v jednotkách. Ty si například prošly výcvikem v úplné dekontaminaci osob a techniky, kterou provedla četa dekontaminace z 312. praporu radiační, chemické a biologické ochrany z Liberce.

Aktivní zálohy cvičily bez tanků

Příslušníci tankové roty aktivních záloh 73. tankového praporu cvičili tentokrát bez tanků. Jejich výcvik byl zaměřen na vševojskovou a odbornou přípravu. V rámci toho absolvovali nejen nácvik a cvičení v hodu ručním granátem, střelby z ručních zbraní a bojovou hru, při které zúročili své dosavadní znalosti z topografické, spojovací a zdravotnické přípravy, ale také kurz přežití S. E. R. E. A, který musí splnit všichni profesionální vojáci v Armádě České republiky.

Jednotky by však nemohly fungovat bez základních sociálních podmínek. Ty vytvářela rota logistiky. Rota logistiky 73. tankového praporu pro všechny účastníky vytvářela zázemí, bez něhož by jednotky nemohly fungovat. Kuchaři tak například denně v polních podmínkách připravovali přibližně tisíc teplých jídel a hektolitry horkého čaje, aby se vojáci mohli po návratu z výcviku zahřát, četa oprav roty logistiky byla zase dispozici ve dne i v noci pro případ, že by musela řešit poruchy na technice, zbraních a zejména na naftových topidlech, které neustále doplňovala palivem.


  • Příprava na výcvik Ebonite Javelin 2017 začala již lednu, kdy byla provedena první plánovací konference.
  • Původně bylo cvičení koncipováno jako mezinárodní, tedy s účastí 2. mechanizované roty 11. mechanizovaného praporu Ozbrojených sil Slovenské republiky, ta se však z důvodu plnění jiných úkolů cvičení nakonec neúčastnila.
  • Následoval průzkum výcvikových prostor a další koordinační porady všech velitelů účastnících se jednotek. Nechybělo ani zpracování výcvikové a řídící dokumentace, naplánování reálného logistického zabezpečení, příprava materiálu, techniky a osob. Celá příprava byla završena závěrečnou pořadovou prohlídkou praporu.

VÚ Hradiště

Autor: j. Horníček

Nahrává se přehrávač videa ...