Armáda » Informační servis

Informační servis

Ze zpravodajství

23.7.2016 •Zhruba před rokem si válečný veterán – pilot Britského královského letectva (RAF) brigádní generál Emil Boček povzdechl, že by se chtěl ještě jednou v životě proletět ve svém oblíbeném letounu Spitfire. Přání mu ve čtvrtek 21. července splnili jeho přátelé a kamarádi, kteří pro něj na letišti Biggin Hill nedaleko Londýna připravili nevšední zážitek.

Nevšední pocta československým válečným letcům RAF

21.7.2016 •O půlnoci z 20. na 21. července odstartoval 13. ročník 80 hodinového maratonu Protector 2016. Krev a pot v něm bude cedit třináct stovek airsoftových bojovníků. Herní simulace se odehrává ve fiktivní afghánské provincii Zábul, nad níž se tyčí vrch Ralsko se zříceninou stejnojmenného hradu.

Protektor 2016

21.7.2016 •Ve dnech 10. až 30. července probíhá ve vzdušném prostoru České republiky mezinárodní cvičení Avanger CAS. Výcvik předsunutých leteckých návodčích, létajícího personálu, ale i letovodů je součástí dvoustranného cvičení Vzdušných sil AČR a Národní gardy Spojených států amerických.

České gripeny a alky, ale i americké thunderbolty nebo tankery na společném cvičení v Česku

21.7.2016 •Slavnostní vernisáž fotografií z vojenských misí pod názvem „Ten druhý život“ byla představena ve středu 20. července v hale GONG ve vzdělávacím a kulturním areálu Dolní oblasti Vítkovice v Ostravě.

Výstava fotografií z vojenských misí doputovala do Ostravy

18.7.2016 •V sobotu 16. července se ve Vojenském újezdu Březina uskutečnil extrémní překážkový závod Army Run. Dvanáct set závodníků čekalo na trati dlouhé 11 kilometrů přes 50 překážek. Nechyběla ani dráha bojovníka, která slouží k výcviku profesionálních vojáků.

Extrémní závod Army Run pomohl Vojenskému fondu solidarity

17.7.2016 •Od roku 2011 uskutečnila Zoo Praha ve spolupráci s Armádou ČR již pět transportů koní Převalského do západního Mongolska. Během nich bylo dosud na vzdálenost téměř 6000 kilometrů přepraveno osmnáct klisen a jeden hřebec, kteří jsou ke dnešku rodiči 15 potomků. Letošní transport je unikátní, zdvojený. Zahrnuje i druhou cestu z národního parku Khustain Nuruu poblíž Ulanbátaru.

Návrat divokých koní 2016

15.7.2016 •Na letecké základně v Šiauliai v Litvě probíhá ve dnech 11. až 18. července druhá část cvičení Baltic Eye 2016. Příslušníci litevských vzdušných sil opět přivítali české kolegy z čáslavské základny taktického letectva. Cvičení řídí místní CRC (Control and Reporting Centre – Středisko řízení a uvědomování). Procvičují se především procedury zákroků proti narušitelům vzdušného prostoru nebo letounům, které nekomunikují.

České bitevníky opět v Pobaltí

15.7.2016 •Vojenští geografové z geografického a hydrometeorologického úřadu v Dobrušce a ženisté z Univerzity obrany v Brně na největším společném cvičení prokazují své schopnosti při simulaci stavby mostních provizorií.

Bez projektu to nejde

15.7.2016 •Česká republika bude následující dvouletý cyklus předsedat Výboru pro národní záložní síly při NATO (NRFC). Slavnostní akt se uskutečnil 13. července v Paříži za účasti představitelů ozbrojených sil členských zemí NATO a jeho partnerů. Předsednictví převzala Česká republika po Bulharsku, aby ho v roce 2018 mohla dál předat Polsku.

Česko na dva roky přebírá předsednictví v NRFC

14.7.2016 •Mezinárodního cvičení Ample Strike, které bude v ČR probíhat od 30. srpna do 20. září, se zúčastní celkem 16 zahraničních armád aliančních a partnerských zemí. Poprvé v historii se tohoto cvičení, jehož cílem je sladění výcviku předsunutých návodčích s leteckými osádkami a veliteli pozemních jednotek, budou účastnit i příslušníci aktivní zálohy.

Cvičení Ample Strike letos s americkými bomardéry B-1 a B-52