Armáda » Informační servis

Informační servis

Ze zpravodajství

19.6.2018 •V sobotu 16. června v odpoledne přistál vůbec poprvé na 22. základně vrtulníkového letectva Sedlec, Vícenice u Náměště nad Oslavou strategický transportní letoun C-17 Globemaster, který zde zůstal až do následujícího dne. V rámci českoamerického cvičení Sky Avenger, které v těchto dnech probíhá na základně v Čáslavi, si na náměšťské základně mohli vrtulníkáři poprvé vyzkoušet nakládku transportního vrtulníku Mi -171Š do tohoto obřího letounu.

Transportní letoun C-17 Globemaster poprvé přistál na náměšťské základně

19.6.2018 •Vojáci ze 141. praporu logistiky Pardubice se až do 15. června účastnili cvičení Strong Eagle 2018, které se uskutečnilo ve vojenském újezdu Hradiště. Jeho cílem bylo plnění úkolů vyplývajících ze zařazení této jednotky do 4. brigádního úkolového uskupení, zejména pak procvičení a zdokonalení v komplexním logistickém zabezpečení.

Pardubičtí logistici na Strong Eagle 2018 cvičili reálnou podporu výsadkářům

18.6.2018 •V pondělí 18. června se na Generálním štábu na Vítězném náměstí uskutečnilo setkání náčelníka GŠ AČR generálporučíka Aleše Opaty a dalších funkcionářů z generálního štábu, pozemních a vzdušných sil se zástupci sdělovacích prostředků nazvané Víme, co chceme a co potřebujeme k zajištění obrany naší země.

Modernizační projekty AČR

18.6.2018 •Přehrada Hracholusky na severním Plzeňsku se ve dnech 13. a 14. června stala dějištěm obřího cvičení složek integrovaného záchranného systému. Posádky 243. vrtulníkové letky 24. základny dopravního letectva Praha - Kbely a letečtí záchranáři Hasičského záchranného sboru Plzeňského kraje cvičili jednu z nejnáročnějších činností záchranných prací. Jednalo se o záchranu z vodní hladiny pomocí vrtulníku.

Letečtí záchranáři na přehradě Hracholusky trénovali náročnou záchranu z vodní hladiny

18.6.2018 •Na nácvik aktivace úkolového uskupení pozemní protivzdušné obrany ze začátku června navázalo minulý týden ve vojenském újezdu Hradiště na Karlovarsku operačně taktické cvičení. Vojáci během něj nacvičovali, jak postupovat po příjezdu do prostoru operace. Zaměřili se zejména na to, aby veškerá činnost probíhala v souladu se standardními operačními postupy.

Strakoničtí protiletadlovci pilovali v Doupovských horách taktické činnosti

18.6.2018 •V pátek 15. června se v historickém prostoru krypty Národního památníku hrdinů Heydrichiády v Praze sešlo čtrnáct absolventů kurzu Komando při slavnostním vyřazení. Tohoto aktu se zúčastnil i náčelník generálního štábu AČR generálporučík Aleš Opata, který novodobý kurz Komando v AČR sám v roce 2005 jako velitel 4. brigády rychlého nasazení založil.

Slavnostního vyřazení absolventů kurzu Komando se zúčastnil generálporučík Aleš Opata

15.6.2018 •Den pozemního vojska, který je znám pod označením Bahna 2018, se uskuteční už v sobotu 23. června v Zadních Bahnech u Strašic na Rokycansku. Návštěvníci, kteří na 29. ročník tradiční akce mohou přijít od 9 do 17 hodin, uvidí spektrum činností a odborností vojenských profesionálů i Aktivní zálohy AČR a jejich techniku. Bahna nejsou pouze prezentací připravenosti k obraně vlasti, ale jsou také součástí výcviku jednotek pozemních a vzdušných sil.

 Na 29. ročníku Dne pozemního vojska – Bahna 2018 se představí více než 1300 účinkujících se 400 kusy techniky

15.6.2018 •Náčelník Generálního štábu AČR generálporučík Aleš Opata ve čtvrtek pokračoval sérií návštěv ve vojenských posádkách. Dalším útvarem, do kterého zavítal, byl 43. výsadkový prapor v Chrudimi. Čtyři roky stál v jeho čele, následně velel 4. brigádě rychlého nasazení.

Generál Opata navštívil výsadkáře v Chrudimi

14.6.2018 •Na základě rozhodnutí summitu NATO vysílají členské státy své jednotky v rámci Posílené předsunuté přítomnosti (enhanced Forward Presence - eFP) do pobaltských států a Polska. Česká republika se zapojuje do tohoto úkolového uskupení NATO na území Lotyšska, kam hranický 71. mechanizovaný prapor „Sibiřský“ vyčleňuje minometnou četu.

Hranická minometná četa vyrazila do Lotyšska

14.6.2018 •Až do pátku 15. června trvá kurz společné skupiny logistické podpory (Joint Logistics Support Group – JLSG), který v prostorách Akademie ozbrojených sil Slovenské republiky v Liptovském Mikuláši pořádá Mnohonárodní centrum pro koordinaci logistiky (MLCC) ve spolupráci s velitelstvím NATO pro operace (ACO) a logistickými specialisty z aliančních zemí.

MLCC připravuje specialisty logistik členských a partnerských zemí aliance