Armáda » Informační servis

Informační servis

Ze zpravodajství

28.9.2016 •Nebe nad vojenským výcvikovým prostorem Lešť na středním Slovensku křižují desítky vojenských letadel. Nesmiřitelný boj o získání vzdušné nadvlády s nimi vedou jednotky pozemní protivzdušné obrany, které jsou zároveň hlavními aktéry mezinárodního cvičení Tobruq Legacy 2016, jež v těchto dnech spěje do svého finále.

Nad slovenskou Leští vrcholí boj o vzdušnou nadvládu

27.9.2016 •Posádkové město Tábor bylo v úterý 27. září obohaceno o dvě sochy. Dopoledne byl během svatováclavské slavnosti u 42. mechanizovaného praporu v Klokotech vložen do sochy sv. Václava jeho ostatek v relikviáři. V pravé poledne pak před Velitelstvím Vojenské police Tábor začal slavnostní akt odhalení sochy Jana Roháče z Dubé.

Táborský prapor chrání ostatky svatého Václava

26.9.2016 •Od středy 21. září do pátku 23. září proběhl v posádce Vyškov, pod záštitou náčelníka Generálního štábu Armády České republiky a v organizaci Centra dopravní výchovy Velitelství výcviku – Vojenské akademie (VeV-VA), již třetí ročník celoarmádní profesní soutěže „Nejlepší řidič AČR“.

Armádní řidiči se ve Vyškově opět utkali o toho nejlepšího. Ten je ze Strakonic

26.9.2016 •Operátor na tísňové lince přijímá hlášení o vážné nehodě. Do obytné zóny se zřítil vrtulník. Na místo okamžitě vyrážejí záchranné týmy. Hořící trosky, dým, sténání raněných – tak vypadá místo události. Když je požár uhašen, začíná se s vyprošťováním lidí. Pacienty je nutné roztřídit podle závažnosti zranění. Zdravotnický personál s vypětím všech sil zachraňuje lidské životy. Transportem raněných do zdravotnického zařízení končí na mezinárodním cvičení Tobruq Legacy 2016 nácvik hromadné události.

Vojenští zdravotníci nacvičovali, jak postupovat při hromadné události

26.9.2016 •Prověření připravenosti k ochraně perimetru Jaderné elektrárny Dukovany, ale také ukázka součinnosti a skvělého výcviku. Tak vypadalo cvičení Safeguard, které ve čtvrtek 22. září vyvrcholilo závěrečnou prověrkou vojáků 191. pěší roty aktivní zálohy a Krajského vojenského velitelství Jihlava a vojáků 44. lehkého motorizovaného praporu Jindřichův Hradec, příslušníků Policie ČR a pracovníků společnosti ČEZ.

Záložníci opět ochránili Dukovany před agresory

23.9.2016 •V pátek 23. září na náměstí T. G. Masaryka v Moravské Třebové složilo 112 žáků prvního ročníku Vojenské střední školy a Vyšší odborné školy slavnostní slib. Tímto slibem, který svým charakterem připomíná vojenskou přísahu, se symbolicky stali plnohodnotnými příslušníky školy, která jim bude po další čtyři roky druhým domovem.

Slib

23.9.2016 •V týdnu od 19. do 23. září byl ve Vojenském výcvikovém prostoru v Boleticích proveden již druhý letošní soustředěný vševojskový výcvik příslušníků Agentury logistiky.

I logistik je především voják

23.9.2016 •„Sleduji, vzdálenost 31, jednotlivý, přílet, výška 6 000. Cíl v zóně,“ hlásí operátor radiolokátoru SURN CZ z 25. protiletadlového raketového pluku. „Rozumím, první pal!“ reaguje velitel. „První odpálená na 25. Výbuch. Cíl zničen na 17,“ informuje o chvíli později operátor na mezinárodním cvičení Tobruq Legacy 2016, které druhý týden probíhá ve slovenském vojenském výcvikovém prostoru Lešť.

Protiletadlovci se připravují na boj se vzdušným protivníkem

22.9.2016 •Ve čtvrtek 22. září se v aule kasáren Dědice uskutečnilo další slavnostní vyřazení úspěšných absolventů kurzu základní přípravy. Tentokrát šlo o budoucí studenty Univerzity Obrany v Brně, kteří nastoupili k dvouměsíčnímu výcviku do vyškovských kasáren 1. srpna.

Zvládli základní přípravu ve Vyškově. Nyní je čeká studium na Univerzitě obrany

22.9.2016 •Ve čtvrtek 22. září vyvrcholilo ve vojenském výcvikovém prostoru Tisá mezinárodní cvičení Clean Care 2016. Český tým zdravotníků a chemiků tu ladil společné postupy s aliančními jednotkami Francie, Velké Británie, Německa, Spojených států amerických a Kanady v případě použití zbraní hromadného ničení nebo incidentů radiačního, chemického nebo biologického charakteru.

Alianční jednotky chemiků a zdravotníků nacvičovaly společné zahraniční operace