Armáda » Informační servis » Zpravodajství » Bahna zase trochu jinak

Bahna zase trochu jinak

25.6.2012 • Každý rok se snaží organizátoři Dne pozemního vojska Bahna zakomponovat do programu akce nová vojenská témata, představit tu nejmodernější výzbroj AČR a zaujmout návštěvníky. Nejinak tomu bylo i v rámci 23. ročníku Bahen 2012, který se uskutečnil v sobotu 23. června na cvičišti Bahna u Strašic ve Vojenském újezdu Brdy.

Stěžejní dynamická ukázka AČR se odehrála v režii majora Jaroslava Vítka ze 41. mechanizovaného praporu Žatec a kapitána Jiřího Luži ze 73. tankového praporu Přáslavice. Za 13. dělostřeleckou brigádu řídil ukázku nadporučík Robert Tržil a roli nepřítele rozehrála 1. rota Aktivních záloh pod velením kapitán v záloze Milana Mojžíše.

„V prostoru distriktu Bahna dnes operuje nepřátelská skupina posílená několika tanky. Tato skupina napadá koaliční jednotky a narušuje fázi stabilizace v oblasti. Veškeré akce řídí z obsazené základny, kterou představuje opevněný objekt uprostřed plochy,“ zaznělo z úst moderátorů Bahen - rotmistryně Heleny Suralové a kapitána Ladislava Kabáta ze 7. mechanizované brigády. Vojenští profesionálové rozehráli scénář ukázky. Ten vyplýval z nácviku činností vojáků pro asymetrické bojové operace s využitím všech podpůrných prostředků - dělostřelectva a letectva.

Vrtulník Mi-171Š zasadil průzkumnou skupinu ze 102. průzkumného praporu s bezpilotním prostředkem Raven do prostoru nepřítele. Vojáci zjistili informace o situaci v oblasti a předali ji nadřízenému stupni. České jednotky požádaly o vzdušnou a dělostřeleckou podporu.

„Přilétají bitevní vrtulníky Mi-24 a ničí živou sílu nepřítele  Na řadě je dělostřelecký přepad s využitím samohybných kanónových houfnic DANA. Během něj zaujímají palebná postavení tanky T-72M4CZ a bojové vozidlo pěchoty BVP-2. Přijíždějí vozidla Pandur s osádkami, rozvinují se do bojové sestavy a pokračují v ničení nepřítele….“, vysvětlují divákům situaci na bojišti oba vojenští moderátoři. „V bezpečné vzdálenosti vojáci sesedají z vozidel, provádí rozvinutí a vedou palbu z ručních zbraní. Na pomoc jim přijíždí vozidla Kajman. V jejich zákrytu se družstva přesouvají blíže k zájmovému objektu. Daří se jim proniknout do základny a eliminovat nepřítele. Postupně prochází prostor základny, čistí jej. Přibližují se ke vstupům budovy základny, vhazují granáty a pronikají dovnitř, nacházejí a berou zajatce,“ pokračují vojenští moderátoři ve výkladu.

Jedno z přesouvajících se bojových vozidel najelo při vyhledávání vhodného palebného postavení na improvizované výbušné zařízení. Velitel k znehybněnému vozidlu vyslal průzkumný tým, zároveň si vyžádal zdravotnické vozidlo. Vojáci ohledali místo incidentu, zjistili rozsah poškození a zdravotní stav osádky vozidla. Velitel dostal hlášení o jednom lehce a jednom těžce zraněném vojákovi. Oba vojáci byli v krátké chvíli v péči osádky zdravotnické verze bojového vozidla Pandur.

Dynamická ukázka trvala téměř hodinu a půl. Zhlédli ji nejen návštěvníci Bahen 2012, ale také diváci televizního kanálu ČT 24 v přímém přenosu.

Aktéry ukázky byli vojáci ze 41. mechanizovaného praporu, 43. výsadkového mechanizovaného praporu, 73. tankového praporu, 13. dělostřelecké brigády, 102. průzkumného praporu, příslušníci Velitelství výcviku - vojenské akademie a osádky vrtulníků z 22. základny letectva a 23. základny vrtulníkového letectva.

Na programu Bahen byla i společná ukázka vojskových brigád s námětem „přesun logistického konvoje a postupy při kontaktu s protivníkem“. Vojáci 14. brigády logistické podpory, 15. ženijní brigády a 31. brigády radiační, chemické a biologické ochrany tak seznámili návštěvníky s výčtem činností, které náleží do jejich profesních a odborných kompetencí včetně práce týmu EOD. Tyto týmy mají v zahraniční operaci v Afghánistánu výrazné postavení mezi koaličními jednotkami. Je za nimi vidět dobře odvedená práce ať už v rámci výjezdů jednotek RCP nebo k incidentům v provincii Lógar.

Den Pozemního vojska uzavřel nástup jednotek, které se na akci podílely. „Nemůžeme se zavřít za zdmi kasáren a čekat, že nás veřejnost přijme bez výhrad. Je na místě ukázat, co umíme a představit výzbroj a techniku, kterou disponujeme a také jak s nimi umíme zacházet,“ řekl vojákům při závěrečném nástupu velitel pozemních sil brigádní generál Štefan Kaleta.

Letošní ročník Bahen zabezpečovalo téměř 600 vojáků společných sil s více než 200 kusy techniky vyčleněných nejen pro statické a dynamické ukázky, ale také pro vytvoření logistického zázemí pro vojáky a návštěvníky akce.

Dne pozemního vojska Bahna 2012 se zúčastnil první náměstek ministra obrany Jiří Šedivý a první zástupce náčelníka Generálního štábu AČR generálmajor Miroslav Žižka. Generálmajor Žižka společně s velitelem 4. brigády rychlého nasazení plukovníkem Miroslavem Hlaváčem komentoval také živý vstup dynamické ukázky AČR v ČT 24.


Den pozemního vojska Bahna 2012 organizoval velitel Společných sil generálmajor Hynek Blaško a přímo podřízené svazky a útvary Společných sil s Nadací Pozemního vojska AČR.Na akci Bahna 2012 spolupracovaly Síly podpory, Vojenská policie AČR, Univerzita obrany, Vojenská střední škola a Vyšší odborná škola MO, Vojenská hasičská jednotka Jince, Veterinární základna Chotyně, Muzeum na demarkační linii v Rokycanech a jeho klub, Československá obec legionářská a kluby vojenské historie.

Spolupráce těchto jednotlivých subjektů přinesla své ovoce v počtu návštěvníků letošních Bahen. Na Den pozemního vojska přilákal pestrý program a slunečné počasí více než 55 tisíc návštěvníků.


 

Průměrné hodnocení (5 hlasů): 5, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.


Fotogalerie
 • Den pozemnního vojska Bahna 2012 (1) Den pozemnního vojska Bahna 2012 (1) Den pozemnního vojska Bahna 2012…
 • Den pozemnního vojska Bahna 2012 (2) Den pozemnního vojska Bahna 2012 (2) Den pozemnního vojska Bahna 2012…
 • Den pozemnního vojska Bahna 2012 (3) Den pozemnního vojska Bahna 2012 (3) Den pozemnního vojska Bahna 2012…
 • Den pozemnního vojska Bahna 2012 (4) Den pozemnního vojska Bahna 2012 (4) Den pozemnního vojska Bahna 2012…
 • Den pozemnního vojska Bahna 2012 (5) Den pozemnního vojska Bahna 2012 (5) Den pozemnního vojska Bahna 2012 …
 • Den pozemnního vojska Bahna 2012 (6) Den pozemnního vojska Bahna 2012 (6) Den pozemnního vojska Bahna 2012…
 • Den pozemnního vojska Bahna 2012 (7) Den pozemnního vojska Bahna 2012 (7) Den pozemnního vojska Bahna 2012…
 • Den pozemnního vojska Bahna 2012 (8) Den pozemnního vojska Bahna 2012 (8) Den pozemnního vojska Bahna 2012…
 • Den pozemnního vojska Bahna 2012 (9) Den pozemnního vojska Bahna 2012 (9) Den pozemnního vojska Bahna 2012…
 • Den pozemnního vojska Bahna 2012 (10) Den pozemnního vojska Bahna 2012 (10) Den pozemnního vojska Bahna 2012…
 • Den pozemnního vojska Bahna 2012 (11) Den pozemnního vojska Bahna 2012 (11) Den pozemnního vojska Bahna 2012…


Bahna

Autor: majorka Jolana Fedorková