Vánoce českých vojáků v Bagrámu zpříjemnil turnaj v pokeru i videohovor domů

Příslušníci 9. strážní roty oslavili Vánoce na letecké základně Bagrám v Afghánistánu. Společně poobědvali, zúčastnili se společenských aktivit a o půlnoci také vánoční mše.

Vánoce českých vojáků na základně Bagram

I tisíce kilometrů od vlastních domovů slaví čeští vojáci Vánoce. Výzdoba se na základně začala objevovat již před několika týdny – pestré osvětlení a vánoční stromečky, sáně, sobi a všudypřítomní Santové prozrazují, že základně velí Američané.

Některé věci jsou takřka stejné jako doma. Ve společenské místnosti se po většinu dne promítaly jako kulisa pohádky. Vojáci společně poobědvali a rozbalili si pozornosti od sponzorů z České republiky. Ti, kteří vydrželi počkat až do Štědrého dne, otevřeli také balíčky od rodiny, které dorazily již před dvěma týdny. O půlnoci sloužil rotní kaplan vánoční mši.

Stolní fotbal, turnaj v pokeru

Jiné věci si vojáci trochu přizpůsobili. Místo sáňkování během dne uspořádali turnaj ve stolním fotbale a turnaj v pokeru. A některé věci byly úplně jinak. Tradičním americkým vánočním jídlem je krocan, kterého jedí s bramborovou kaší. Bramborový salát připravují podle jiné receptury. Komu nabídka nevyhovovala, tomu musely stačit hranolky, pečené brambory nebo rýže.

Rozdíl oproti domovu byl ale i v počasí. Vojáci se po probuzení do Štědrého dne nemohli potěšit pohledem z okna na ladovskou zimu, naopak bylo příjemně slunečno a kolem poledne by člověku bylo pohodlně i v tričku s krátkým rukávem. Sníh, který před pár týdny padal v celém údolí, již roztál. Na vrcholcích okolních hor, které jsou o několik tisíc metrů výše než základna, však sníh ležel. Tento kontrast měl rovněž své kouzlo.

S rodinou se spojili videohovorem

Přestože je většina lidí zvyklá trávit Vánoce poklidně a bez pomyšlení na práci, vojáci si nemohou dovolit vypustit ani tento den. Čekaly je tak patroly do okolí základny i společný výcvik s Afghánskou národní armádou.

Nenahraditelný byl ale osobní kontakt s rodinou, o který vojáci nasazením do zahraniční operace přišli. Alespoň částečně jim pomohla moderní technologie, a tak někteří vojáci mohli sledovat dění u vánočního stromečku doma alespoň skrze videohovor.