V letošním roce navštívilo leteckou základnu v Kbelích 2257 dětí

V letošním roce navštívilo leteckou základnu v Kbelích 2257 dětí

Vojenské letiště je oblíbeným místem malých i starších dětí. Leteckou základnu navštěvují nejen děti z okolních škol. Největší vzdálenost do Kbel urazily děti Brna.

Prohlídka letounu L-410 FG
Prohlídka letounu L-410 FG

Vojenská letecká základna organizuje exkurze pro školní zařízení každé úterý a středu v dopoledních hodinách. Děti mají možnost poznat pracovní zázemí mnoha profesí a místa, kam se běžně obyčejný člověk jen tak nedostane. Mají možnost vidět provoz a shon každodenního leteckého života, seznámit se s úkoly základny a jejím posláním. Ze vzdálenosti několika desítek metrů vidí startovat letadla a vrtulníky.

„Exkurze většinou organizujeme od poloviny dubna do konce října. Letos jsme pro velký zájem začali už v polovině března a poslední dětské návštěvníky jsme hostili v prosinci, kdy jsme pro děti zaměstnanců připravili Mikulášskou besídku,“ uvedl velitel letecké základny plukovník David Klement. Letiště je oblíbenou destinací pro malé i starší děti. Svědčí o tom i skutečnost, že už dnes má základna rezervované všechny termíny až do konce června příštího roku.

Děti čeká na letišti vždy poutavý program. Během dopolední návštěvy zhlédnou ukázku práce psovodů, ukázku ptactva, prohlédnou si hasičskou jednotku a pochopitelně letadla a vrtulníky. „Ke každé skupině přistupujeme individuálně, dle věku a zaměření dětí uzpůsobujeme i samotný výklad. Například studentům z technických nebo přímo leteckých škol jako jsou ČVUT, Letecká škola v Kunovicích nebo Střední průmyslové školy se věnuje zkušený technik a výklad je odborný, o menší děti se stará tisková mluvčí, kaplan nebo vrchní praporčík,“ vysvětlil plukovník Klement.

Přijely děti z Brna i Police nad Metují

V letošním roce navštívily leteckou základnu děti nejen z Prahy, ale také z Poděbrad, Slaného, Cerhovic, Milovic, z Králova Dvora, ze Zbiroha, z Mladé Boleslavi nebo z Pardubic. Nejdelší cestu urazily děti z Brna a z Police nad Metují.

Mimo školní zařízení přijíždějí na prohlídku letecké základny také skupiny mladých dobrovolných hasičů z různých koutů republiky, které pochopitelně nejvíce zajímá práce letištních hasičů. V letních měsících využívají možnosti prohlídky letecké základny tábory, skauti, sportovní kempy nebo mateřská centra. Většinou si na výlet do Prahy vyhradí celý den a spojí to s návštěvou hlavního města, případně se zaměří jen na letectví a pokračují v sousedním kbelském muzeu.

Mimo to se základna v letošním roce podílela také na organizaci Dětského dne pro děti hospitalizované ve Fakultní nemocnici Motol a častokrát mohly děti zaznamenat červenobílý vrtulník kbelské letecké základny na mnoha dětských dnech napříč republikou, kde byla jeho statická ukázka příjemným zpestřením programu.


Fotogalerie
  • Děti získají informace o potřebě ornitologické stanice Děti získají informace o potřebě ornitologické stanice Děti získají informace o…
  • Prohlídka vrtulníku W-3A Sokol Prohlídka vrtulníku W-3A Sokol Prohlídka vrtulníku W-3A Sokol
  • Děti MŠ se nepozorovaně plíží k vrtulníku Děti MŠ se nepozorovaně plíží k vrtulníku Děti MŠ se nepozorovaně plíží…
  • Pod křídlem letounu JAK-40 Pod křídlem letounu JAK-40 Pod křídlem letounu JAK-40
  • Názorná ukázka použití záchranné vesty v letounu Airbus A-319 CJ Názorná ukázka použití záchranné vesty v letounu Airbus A-319 CJ Názorná ukázka použití…
  • Ukázka práce psovodů Ukázka práce psovodů Ukázka práce psovodů
  • V letounu CASA C-295M V letounu CASA C-295M V letounu CASA C-295M