V africkém Mali vojáci slavili Vánoce s cukrovím, s koledami i sportem

I přes plnění služebních povinností se vojákům 10. úkolového uskupení AČR ve výcvikové misi Evropské unie (EUTM) v Mali podařilo společně zasednout ke štědrovečernímu stolu a oslavit vánoční svátky, na které jsou z domova zvyklí, a vzpomenout si na domov a své blízké.

Oslava vánočních svátků v Mali se připravovala už několik dní dopředu, kdy jednotlivé týmy českého kontingentu vymýšlely a vyráběly ozdoby na stromeček. Stejně tak ostatní členové velitelství mise (MHQ) řešili výzdobu a dárečky pod stromeček.

Přípravu štědrovečerní tabule si vzali na starosti dva kolegové ze Španělska a Francie, kteří řídili dění v kuchyni. Štědrovečerní menu zůstalo až do poslední chvíle tajemstvím. Po domluvě s velením MHQ se podařilo na hodinu vystřídat naše vojáky ve službě, a tak díky této vstřícnosti se mohli všichni čeští vojáci sejít u jednoho stolu.

Poděkoval za průběh mise

Večeři zahájil velitel kapitán Jaromír Evan poděkováním všem vojákům za dosavadní bezproblémový průběh mise, za odvedenou práci a ochotu řešit všechny situace, které služba přináší. Poté kaplan kontingentu kapitán K. V. v krátké řeči vzpomněl na rodiny a blízké. Stejně tak připomenul všechny české vojáky, kteří padli v zahraničních operacích. Poté následovalo pětichodové menu, během kterého vojáci sledovali videovzkaz a přání velitele 131. dělostřeleckého oddílu.

Na půlnoční mši se sešli vojáci sedmi národností. Zpívali při ní vánoční písně jako Stille Nacht, Adeste Fideles a Narodil se Kristus Pán.

Druhý den se uskutečnil Vánoční charitativní běh. Soutěžilo se ve dvou kategoriích o nejrychlejšího běžce a o nejlepší masku. Výtěžek startovného bude použit na podporu místního sirotčince. Z českého kontingentu se zúčastnilo sedm běžců v různých maskách.

Před obědem se vojáci rozdávali dárky pod živým stromečkem, který zajistila německá část velitelství.

Oschutnávka cukroví i trénink na střelnici

Na Štěpána v podvečer proběhlo ochutnávání vánočního cukroví a specialit, které si připravily jednotlivé národy. Opět s možností přispět na charitativní účel.

Přes velkou odlišnost počasí a prostředí a neustále probíhající služby vojáci prožili pěkné sváteční dny. Se svými blízkými mohli být ve spojení pomocí moderních technologií. Děkují také všem, kteří zvláště v tyto dny na ně myslí a podporují je.

I během vánočních svátků čeští vojáci zajišťovali plnění operačního úkolu v režimu 24/7, tedy 24 hodin denně, sedm dní v týdnu.

Hned ve středu jedno družstvo vyrazilo na střelnici v Kalifabougou na pravidelné střelby z ručních a lafetovaných zbraní. Následovala pěší patrola se simulovaným nástřelem se zraněním dvou členů patroly. Zdravotníci CLS (Combat Live Saver) si procvičili poskytnutí první pomoci v bojové situaci a vyžádání vrtulníku letecké záchranné služby tzv. Medevac. Po příletu vrtulníku lékaři vyhodnotili ošetření raněných a vojáci dále procvičovali transport raněných do vrtulníku s následným odletem.