Děti ze školy Generála nebe poslaly českým vojákům v misích novoroční přání

Děti ze Základní školy generálporučíka Františka Peřiny poslaly českým vojákům, kteří v těchto dnech slouží v zahraničních misích, kreslená i psaná novoroční přání. Všem přejí hodně štěstí a především šťastný návrat domů.

Děti „Generála nebe“ poslaly českým vojákům v misích novoroční přání

„S nápadem novoročního přání našim vojákům, kteří slouží v zahraničních misích, přišly děti před vánočními svátky za svými pedagogy samy,“ řekla Jarmila Pavlišová, ředitelka Základní školy generálporučíka Františka Peřiny. „Ústředním motivem všech přání měly být úsměvy z domova. Nejmenší děti kreslily obrázky, ty starší ke svým obrázkům připojily i pár slov. Nápad dětí nás ve škole potěšil a snad přání udělají radost i našim vojákům, kteří slouží v těchto dnech daleko od svých blízkých,“ dodala Jarmila Pavlišová.

Základní škola nese jméno po válečném veteránovi generálporučíku Františku Peřinovi od roku 2002. Generál František Peřina se zpátky do rodné vlasti z nuceného exilu ve Spojených státech vrátil spolu se svou manželkou Annou v roce 1993 a žil v pražských Řepích. Do základní školy v Socháňově ulici chodil velmi často na besedy s dětmi a ty ho velmi rychle přijaly mezi sebe.

Živá legenda z dějepisu

„Jeho životní příběhy, které prožil jako bojový pilot a letecké eso druhé světové války přezdívaný „Generál nebe“, by vydaly na několik životů a pro děti to byla živá legenda, o které se sice učily v dějepise, ale najednou ho měly přímo před sebou a mohly se ho zeptat na cokoli z jeho válečného i soukromého života,“ vzpomínala ředitelka Pavlišová. Dodala, že si pamatuje, jak generál Peřina vždy po setkání s dětmi říkal, že pro tyto děti by do toho šel vždy znovu.

V přáních dětí nechybí česká vlajka, slova o šťastném návratu a všechny českým vojákům přejí štěstí a zdraví. „Snad to mnohé naše vojáky potěší, zvláště ty, kteří žádné děti ještě nemají. Jde o malou věc, o úsměv a možná i o to, že na ně naše děti doma v Čechách myslí a přejí jim šťastný návrat domů,“ konstatovala Jarmila Pavlišová.