Armáda » Informační servis » Zpravodajství » 67. výročí ukončení 2. světové války

67. výročí ukončení 2. světové války

25.4.2011 • V letošním roce si připomínáme 67 let od doby, kdy bezpodmínečnou kapitulací nacistického Německa skončil pro celý svět dosud největší ozbrojený konflikt v dějinách, jenž si vyžádal největší lidské a materiální ztráty. Zasáhl čtyři kontinenty a přinesl bol a utrpení všem bojujícím stranám.

Po boku spojeneckých armád se na porážce hitlerovských vojsk, která okupovala bezmála celou Evropu, podíleli také příslušníci našich zahraničních jednotek. Tyto jednotky v průběhu války vznikaly na území Polska, Francie, Velké Británie a bývalého Sovětského svazu.

67. výročí ukončení 2. světové války

Tvořili je čeští a slovenští vlastenci, kteří uprchli z okupované vlasti, a krajané, kteří žili v zahraničí. Místa nejslavnějších bojů našich vojáků, kterými byly Tobrúk, Sokolovo, Kyjev, Dukla, Dunkerque či Ostrava, zůstávají trvalými symboly jejich upřímného vlastenectví, bojového mistrovství a především osobní statečnosti. Je nutné připomínat hrdinství našich letců v bojích ve Francii a především při letecké bitvě o Anglii.

Skrytá fronta probíhala také v okupovaných českých zemích, které se staly jednou z prvních obětí nacistické rozpínavosti. Organizovaný i individuální odboj podporovaný výsadky z Velké Británie a Sovětského svazu připravoval podmínky pro celonárodní povstání, které vypuklo v květnu 1945. Spontánní povstání českého lidu zcela jistě přispělo k neodvratnému konci 2. světové války.


 


Autor : Miroslav Šindelář

Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.

Autor: Miroslav Šindelář